Unikt erbjudande för högre IT-kompetens
Den 31 oktober 2011 är sista dagen för de erbjudanden Sambruk och Dataföreningen förhandlade fram i våras gällande kompetenssäkring inom grundläggande IT via eMedarbetaren och eMedborgaren. Fem kommuner har redan anslutit sig!
Vid Sambruks vårkonferens presenterades den överenskommelse som gjorts med Dataföreningen gällande kompetenssäkring inom grundläggande IT via eMedarbetaren och eMedborgaren. - eMedarbetaren Bas: kompetenssäkring av baskunskaper inom IT, med fokus på operativsystem, filhantering, ordbehandling och e-post, som används på arbetsplatsen
- eMedborgaren: utbildning med fokus på viktiga e-tjänster i samhället
Nu är det knappt en månad kvar på dessa erbjudanden som du kan läsa mer om här:
www.emedarbetaren.se/sambruk
Hittills har Hudiksvall, Karlstad, Nordanstig, Ronneby och Trelleborg bestämt sig, och vi rekommenderar alla att ta en titt på dessa mycket relevanta och angelägna kompetenssäkringslösningar.
- Jag kan stolt konstatera att Trelleborgs Kommun är en av de första som fattat beslut om att kompetenssäkra med hjälp av eMedarbetaren, säger Ulf Bingsgård, Ordförande i Sambruk och Kommunstyrelsens ordförande i Trelleborgs Kommun.
Läs även Sambruks och Dataföreningens gemensamma Pressmeddelande